Election Contests and Ballot Measures

November 2004 General Election

District of Columbia

Note: Candidate pictures are the most current we have on file. Because this is a past election, they may not show a candidate’s likeness at the time of the election. Likewise, some of the links to websites, emails, and social media may be broken.

The November 2006 Election Information will be presented as soon as it is provided to us by the State Board of Elections

US President & Vice President (District of Columbia)
Compare the candidates
John Kerry - D
Websitewww.johnkerry.com
73
John Edwards - D
David Keith Cobb - G
Websitewww.votecobb.org
Michael Badnarik - L
Websitewww.badnarik.org
Richard Campagna - L
James Harris - SW
Margaret Trowe - SW
George W. Bush - R
Websitewww.georgewbush.com
Richard B. "Dick" Cheney - R
Websitewww.georgewbush.com
Ralph Nader - I
Websitewww.votenader.org
Peter Miguel Camejo - REF
Websitewww.votenader.org
Delegate to the U.S. House of Representatives
Compare the candidates
Michael Andrew Monroe - R
Websitewww.VoteMonroe.com
Eleanor Holmes Norton - D
Websitewww.nortonforcongress.org
79
District of Columbia
At-Large Member Of The Council
Compare the candidates
Harold Brazil - D
Kwame R. Brown - D
Websitewww.dccouncil.washington.dc.us/kwamebrown
David A. Catania - I
Websitewww.davidcatania.com
Linda W. Cropp - D
Antonio "Tony" Dominguez - I
WebsiteDOMINGUEZFORDC.COM
Phil Mendelson - D
Websitewww.philmendelson.com
64
Laurent Ross
Websitewww.LaurentRoss.com
Carol Schwartz - R
Websitewww.dccouncil.washington.dc.us/SCHWARTZ/schwartz.html
Ward 1 Member Of The Council
Jim Graham - D
Websitewww.jimgraham2014.com
71
Ward 2 Member Of The Council
Compare the candidates
Jack Evans - D
Websitejackevansfordc.com
63
Jay Houston Marx - DCG
Jesse James Price, Sr. - R
Ward 3 Member Of The Council
Ward 4 Member Of The Council
Adrian M. Fenty - D
Websitewww.fentyreelect.com/
Ward 5 Member Of The Council
Vincent Orange - D
Websitewww.orangefordcmayor.com
60
Ward 6 Member Of The Council
Ward 7 Member Of The Council
Compare the candidates
Kevin P. Chavous - D
Websitewww.kevinpchavous.com
60
Michele Tingling Clemmons - DCG
Vincent C. Gray - D
Websitevincegray2014.com
74
Jerod Tolson - R
Ward 8 Member Of The Council
Compare the candidates
Sandy C. Allen - D
Marion Barry - D
Websitewww.dccouncil.washington.dc.us/council/marion-barry
81
Marion Berry
Cardell Shelton
U.S. Shadow Representative
Compare the candidates
Ray Browne - D
Websiteusrepraybrowne.dc.gov/main.shtm
Adam Eidinger - DCG
District of Columbia Advisory Neighborhood Commissioners
Advisory Neighborhood Commissioner 1A
Jacqueline C. Arguelles 1A01
Janie M. Boyd 1A10
Lisa A. Eady SMD 09
Victor H. Gonzalez
Alexander Hogan SMD 03
Mack A. James SMD 04
Lenwood "Lenny" Johnson 1A10 - D
Charles E. Matiella
Elizabeth Mcintire
Jenna J. Moheyer
Ali Muhammad SMD 07
Angela S. Nance
Janisha N. Richardson SMD 08
Evette Suesbury-Mcdowell
Anne Theisen 1A05
Dottie Love Wade
Marie Whitfield SMD 09
Calvin B. Woodland, Jr. 1A02
Advisory Neighborhood Commissioner 1B
Rosemary T. Akinmboni 1B08
Ted Butler 1B06
Kelvin P. Esters SMD 10
Charles E. Glover
Lawrence T. Guyot, Jr. SMD 01
Catherine Hammonds SMD 03
Jarvis Houston
Dee Hunter 1B04 - I
Nate Mathews SMD 10
Myla Moss 1B01
Lori Parker
Sinclair Skinner
Mike E. Smith
Thomas K.D. Smith 1B09
Philip C. Spalding SMD 02
Tim Stephens
Deborah R. Thomas 1B04
Sertira A. Cookie Wilson 1B07
Raymond Wright SMD 11
Advisory Neighborhood Commissioner 1C
Nikolaos Apostolides
Andrea Broaddus
Josh Gibson
Graham King
Andrew James Miscuk
Mindy Moretti 1C04
Alan Roth SMD 01
Lynn A. Taylor
Bryan Weaver - D
Websitewww.weaverwardone.com
Advisory Neighborhood Commissioner 1D
Jennifer Babcock
Barbara E. Bitondo
Gregg Edwards 1D04
Jack Mckay 1D03
Peter Muller
Devenia Roberts
Dominic K. Sale
Angelia D. Scott 1D06
Richard A. Wysocki, Jr.
Advisory Neighborhood Commissioner 2A
Ahmed Assalaam
William R. Day SMD 06
Charles W. Hargrave
Edward J. Johnson
David M. Lehrman 2A01
James W. Lewis
Andy Litsky 6D04
Vince Micone SMD 06
Dorothy Miller SMD 05
Roger Moffatt 6D05
James M. Morris
Richard James Price
Anne Savage SMD 03
Robert "Bob" Siegel 6D07
Max S. Skolnik SMD 01
David Sobelsohn 6D02
Maria Tyler
Mary C. Williams SMD 03
Advisory Neighborhood Commissioner 2B
Mark Bjorge SMD 05
Darren A. Bowie
Ramon Estrada 2B09
Scott Major Giese
Robert Halligan
Peter Klempay
Bob Meehan 2B03
Babak Movahedi
Karyn Soibhan Robinson
Mike Silverstein 2B06
Advisory Neighborhood Commissioner 2C
Doris L. Brooks 2C03
Barbara Curtis 2C04
Lydia Goring
Alexander M. "Alex" Padro 6E01
Leroy Thorpe 2C02
Advisory Neighborhood Commissioner 2D
Mary Eva Candon 2D02 - D
Sandra Perlmutter SMD 01
Advisory Neighborhood Commissioner 2E
Tom Birch 2E06
Brett F. Clements
Charles F. Eason, Jr. 2E07
Michael Glick
John A. Lever
Mark P. Ryan
William Skelsey 2E03
Ed Solomon 2E01
Bill Starrels 2E05
Advisory Neighborhood Commissioner 2F
Sandra Biasillo SMD 05
Jim Brandon
Christopher Dyer SMD 03
Thomas M. Funk
Robert Hinterlong
Helen M. Kramer
Michael G. Nelson
Matt Raymond 2F07
Charles D. Reed 2F01
Cary Silverman
Miriam K. Trimble
Advisory Neighborhood Commissioner 3B
Tamela Gordon
Charles L. Howe SMD 02
Websitewww.dcneighborhoods.net/anc/3b/clhowe.htm
Howie Kreitzman 3B04
Melissa Lane 3B03
Christopher James Lively
Advisory Neighborhood Commissioner 3C
Richard C. Bartel
R. Bruce Beckner SMD 05
Dia Black SMD 01
Avram Fechter SMD 04
John Allen Hahn
Sheila Hogan
Deborah Jane Lindeman SMD 02
Sally Macdonald
Nancy J. Macwood 3C09
Trudy Reeves 3C06
Kurt Vorndran
John M. Welsh
Stephanie M. Zobay SMD 03
Advisory Neighborhood Commissioner 3D
John W. Finney
Alma Hardy Gates SMD 05
Mary Ann Haas 3D09
Richard Hamilton
Tanya K. Hamilton
Ann F. Heuer 3D06
Hugh G. Mullane
Sarah Stowell Shapley SMD 02
Rachel W. Thompson SMD 04
Advisory Neighborhood Commissioner 3E
Amy L. Bauer Mcvey
Lucy Eldridge 3E04
Matthew Helfant
Amy Hoang Wrona
Amy L. Bauer Mcvey SMD 01
Anne Sullivan SMD 05
Chapman Todd
Advisory Neighborhood Commissioner 4A
Jordinia Smith Brown SMD 02
Roy E. Brown
Alicia Dillard SMD 04
Clark Johnson SMD 01
James H. Jones SMD 08
Charles R. Lowery, Jr.
Gregory Shepard
Dianne Floyd Sutton
Stephen A. "Steve" Whatley 4A03
Claude Williams
Advisory Neighborhood Commissioner 4B
Sandra Y. Battle
Muriel E. Bowser - D
Websitemurielformayor.com
44
Michael Burke SMD 06
Wesley "Wes" Hickman SMD 04
Blondine C. Hughes 4B05
Judi Jones - D
Websitewww.judi-jones.com
Douglas Payton, Jr.
Mary Sanford
Jeffrey H. Tignor
Faith E. Wheeler 4B02
Cherita Whiting SMD 08
Advisory Neighborhood Commissioner 4C
Kenneth Alexander
Karen W. Archer
Kristen Barden
Ronald P. Bland 4C03
George H. Brown
Shawn R. Fenty
Joseph C. Henson SMD 10
David A. Jannarone
Timothy A. Jones 4C08
Steve Leraris 4C04
Joseph Martin 4C09
Alfreda C. Mauuso
Jacquline Mitchell
Harold W. Prince
Franklin G. Pryor
Janis Williams
Marc Yesberger
Advisory Neighborhood Commissioner 4D
Arnyce M. Adams
Renee L. Bowser - D
Websitewww.renee4ward4.com
Audrey J. Hendricks SMD 05
Lucretia Hockaday 4D06
Keith A. Jackson
Henry V.S. Thomas
Audrey E. Thompson
Tina Thompson
Advisory Neighborhood Commissioner 5A
Robert I. Artisst, Sr.
Mary Baird-Currie SMD 06
William B. Boston SMD 07
Joseph Bowser
Norma M. Broadnax
Cary Clennon
Ruth Y. Goodwin
Enid A. Jackson
James W. Johnson
Robert "Bob" King 5C03
Rudolph Knott, Jr.
Levin Wayne Lee
Franklyn M. Malone SMD 11
Timothy Thomas 5A08 - D
Margaret L. Thompson
Sandi Washington 5A07
Frank Wilds 5A01
Advisory Neighborhood Commissioner 5B
Joan E. Black SMD 09
Rhonda Chappelle
Lawrence B. Harris SMD 08
Kathy Henderson - D
Websitewww.kathyhendersonforward5.com
Regina James 5C05
Doris V. Johnson
Wilhelmina P. Lawson 5B06
Terrance J. Mcmichael, Sr.
William H. "Bill" Myers, Jr. 5B11
Rebecca Scates
William Shelton 5B01
Keith A. Silver 6C01
Jean S.D.F. Taylor
Rayseen Woodland 5B04
Lawrence Wooten
Arthur Yarbrough
Advisory Neighborhood Commissioner 5C
Celia D. Barnes 5E09
James D. "Jim" Berry, Jr. SMD 01
Robert Vinson Brannum SMD 04
Mary Lois Farmer-Allen 5C06
Mary Lois Farmer
Tom E. Fulton
Derrick O. Holloway 5C12
Bertha Johnson
Bertha L. Johnson
Cleopatra Jones SMD 02
Vicky Leonard-Chambers - D
Marshall R. Phillips, Sr. 5C08
Joyce Robinson-Paul 5C02
James W. Russell
Deborah "Debbie" Smith 5C09
Debbie L. Smith
Advisory Neighborhood Commissioner 6A
Nicholas Alberti 6A04
Mary Brooks Beatty - R
Websitewww.marybrooksbeatty.com
65
Marc Borbely
Websitewww.marcforschoolboard.org
Joseph V. Fengler 6A02
Colleen D. Harris
Robyn Holden
Mfon S. Ibangha SMD 08
Gladys Ann Mack 6A07
Michael F. Musante
Wanda C. Stevens-Harris
Jessica Ward
Advisory Neighborhood Commissioner 6B
Francis M. Campbell 6B10
Scott M. Cernich
Neil Glick 6B08
Wilbert "Will" Hill 6B06
Kenan Jarboe 6B05
Julie S. Olson 6B03
Antonette E. Russell 5C01
David P. Sheldon
Keith A. Smith
Daryl B. Snowden
Sandra Brown Thomas
Mary C. Wright 6B02
Advisory Neighborhood Commissioner 7A
Sheila M. Carson-Carr 7A01
Dolly A. Davis
Charlene Exum 7F04
Pride Hiett 7A03
David O. Leacraft
Rodney L. Newman
Eddie Rhodes 7A06
Karen Settles 7F05
Angela Thompson-Murphy
Advisory Neighborhood Commissioner 7B
Sarah Thetus D. Boyd SMD 07
Kathy Chamberlain
Kenneth A. Davis
Linda S. Eckles SMD 01
Raymond C. Keith SMD 06
Robin "Hammond" Marlin 7B05
Lillian Yvonne Moore 8A03
Vincent M. Spaulding
Advisory Neighborhood Commissioner 7C
Thomas S. Alston 7C06
Wadelle L. Anderson SMD 05
Muriel Chambers SMD 07
Savannah D. Crook
Mary L. Gaffney 7C05
Terrance Johnson-Bey
Patricia A. Malloy 7C01
Catherine A. Woods 7C03
Advisory Neighborhood Commissioner 7D
Leroy Atkins
Michael D. Creasey
Dorothy Douglas
Adrian R. Hasty
Raymon Murchison
Veronica E. Raglin 7D01
Sharita C. Slayton 7D02
Christine M. Tolson - I
Sheila Washington
Advisory Neighborhood Commissioner 7E
Joanice L. Cole
Rosa A. Hamlett 7E03
Donald A. Hughes
Mary D. Jackson 7E04
Erica Joyner
Jarni Pina SMD 07
Johnnie Scott Rice 7E02
WebsiteJohnniescottrice.com
Naomi P. Robinson
Marline O. Scott 7E05
Harold L. Whitten
Advisory Neighborhood Commissioner 8A
Fred Bradley, Jr.
Barbara J. Clark 8A02
Wanda Dianne Glover
Latesha "Te Te" Hudson 8A04
Juanita W. Jefferson
Lendia Sue Johnson 8A07
Marita Michael SMD 06
Anthony Muhammad - D
Websitemuhammad4ward8.org
Tchaka M. Sapp SMD 03
Yavocka D. Young - I
Advisory Neighborhood Commissioner 8B
Kenny Detroit Baker 8B06
Ahmad Braxton-Jones SMD 01
Karl M. Fraser
Gladys M. General
Braxton Jones
Nathaniel Murrell
Jacque D. Patterson - D
Websitewww.jacquepatterson.com/
Constance C. Thomas SMD 04
Leonard L. Watson, Sr. - D
Advisory Neighborhood Commissioner 8C
Mary J. Cuthbert 8C03 - D
Dorothea Ferrell SMD 01
Barbara A. Hodge
Dion Jordan 8C02
Barbara A. Kemp
Calvin Lockridge
R. Calvin Lockridge 8C04
Advisory Neighborhood Commissioner 8D
Robin C. Adams
Robin Denise Ijames
Alice G. Johnson
O. V. Johnson 8D02
Jimmy M. Jones, III
Theresa H. Jones 8D07
Absalom "Ab" Jordan 8D03
Soisette Lumpkin
Maria Powell 8D06
Advisory Neighborhood Commissioner 8E
Hawthorne Christopher
Christopher Hawthorne 8E03
Kenneth Johnson
S.S Sandra Seegars - D
Websitewww.ss4ward8.com
Melvin H. Sims 8E04
Leon J. Swain, Jr. - I
Sandra V. Williams 8E07
We Need Your Help